Strzyga
Dołączył: 27 Cze 2006
Posty: 218
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków
|
|
Celem Inicjatywy Uczniowskiej jest propagowanie oraz realizowanie w praktyce idei szkół wolnościowych opartych na samorządzie uczniów i partnerstwie w stosunkach uczeń-nauczyciel. Inicjatywę tworzą uczniowie i uczennice, którym nie jest obojętne, w jakich warunkach się uczą i rozwijają, a przy okazji chcą zmieniać otaczającą ich rzeczywistość. Wierzymy w możliwość zmiany dotychczasowego, państwowego systemu nauczania w wolnościową edukację bez narzuconych zakazów i nakazów, których jedynym celem jest krępowanie ucznia. Szkoła powinna rozwijać krytycyzm, zdolność samodzielnego myślenia, a nie wspierać ślepe uleganie odgórnie narzuconym autorytetom. Opowiadamy się także za prowadzeniem nauki bez narzucania jakichkolwiek ideologii (w tym religijnych), gdyż jest to szkodliwe ograniczenie wolności i samodzielności człowieka, który pragnie się rozwijać w kierunku, jaki preferuje.
Młodzi ludzie, którzy kształcą się od podstawówki po studia, mają własne zdanie. Niestety sytuacja jest taka, że często są dyskryminowani z racji wieku i braku doświadczenia. Jednym z głównych celów Inicjatywy Uczniowskiej jest budowa solidarności wśród młodzieży, wspierania się nawzajem w dążeniu do samostanowienia uczniów w ich własnym środowisku. Podstawową sprawą, którą Inicjatywa Uczniowska powinna się zająć, jest zmiana organizacji samorządów w szkołach, które obecnie są obcym ciałem dla przeciętnego ucznia i w związku z tym bardzo często nie ma on możliwości wpływania na działanie szkoły.
Chcemy działać w myśl hasła: Szkołę tworzą jej uczniowie. Naturalnym prawem człowieka jest współdecydowanie bezpośrednie w sprawach, które dotyczą jego środowiska. W naszym przypadku szkoły. Ponadto Inicjatywa wspiera działania samopomocowe wśród uczniów (np. Koła samokształceniowe, pomoc materialną dla biedniejszych uczniów, itd.).
Sprzeciwiamy się niesprawiedliwości nauczycieli w stosunku do uczniów. Często nauczyciele unikają konsekwencji za zastraszanie ucznia. Nie można zaakceptować takiej sytuacji. W mediach pojawiają się niejednokrotnie wyrwane z kontekstu obrazy o "narastającej agresji uczniów w szkołach". Pomija się oczywisty fakt, że agresja w szkole wynika przede wszystkim z sytuacji ekonomicznej środowiska w jakim wychowują się uczniowie. Bieda i wykluczenie społeczne przekładają się na wzrost agresji w całym społeczeństwie, a nie jedynie wśród młodzieży. Bez likwidacji przyczyn tej sytuacji, bez likwidacji biedy i kapitalistycznej logiki wyzysku i bezwzględnej konkurencji, nie da się uzdrowić także sytuacji w szkole.
Sprzeciwiamy się również wszelkim przejawom dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną, czy kolor skóry.
Każdy uczeń, któremu bliskie są idee niehierarchicznej samorządności, samopomocy i samoorganizacji, pragnący w jakikolwiek sposób wspomóc Inicjatywę, zostanie przyjęty z otwartymi ramionami.
|
|